Víte, co je vinklářství?

26. 1. 2023

Mnozí toto slovo vidíte poprvé. Možná znáte spíše výraz „pokoutnictví“. Ale opět nejspíš ne v jeho pravém významu, nýbrž coby přídavné jméno spojené se záležitostmi tajemnými a ukrývanými. „Pokoutně se plížil chodbou.“ „Snažil se pokoutně dostat do jejich přízně.“ A tak podobně. Co tedy znamená pokoutnictví neboli vinklářství?

Tato dvě slovíčka označují opakované jednání, kdy je neoprávněně vykonávána právní činnost s vidinou výdělku. Jednoduše tehdy, když někdo poskytuje právní rady, bere za to finanční odměnu, a přesto není advokát, právník, a dokonce ani s žádným právníkem či advokátem nespolupracuje a není jím zaštítěn.

Kdo není vinklář?
Radí vám kamarád, jak postupovat při rozvodu? Máte známého, který nedostudoval práva, ale zůstala jeho koníčkem a je po ruce vždy, když potřebujete poradit s uzavřením smlouvy či jinými úkony? Pokud ho odměníte dle svého uvážení financemi nebo třeba lahví domácí pálenky, můžete být v klidu, o vinklářství se nejedná.
Jak poznat vinkláře?
Na jejich webových stránkách najdete celou řadu důvodů, proč byste při vyhledávání právní pomoci měli sáhnout právě po službách, které nabízejí. Jejich prezentace připomíná spíše barevný katalog lákající na pozlátko než seriózní informace, s čím a jak vám jsou schopni poradit. Velká spousta z nich tvrdí, že všechny kroky konzultují se skutečným právním zástupcem, pro kterého pracují například jako koncipienti, ale pozor, téměř vždy je to lež.
Proč si na vinkláře dát pozor?
V dnešní době jsou vinkláři často označováni za „právní šmejdy“. Holedbají se výhodnými cenami, ale ve finále vám naúčtují i kancelářskou sponku a při závěrečné fakturaci vás může snadno polít studený pot. A jejich vzdělání? Většinou žádné. Právo je jejich koníčkem, možná sledují aktuální zprávy z advokacie, ale etický kodex jim nic neříká.
Jak z toho ven?
Jednoduše. Nespoléhejte se na pochybné nabídky a pokud potřebujete právní poradenství, obraťte se na zkušenou advokátní kancelář s praxí, zkušenostmi a hmatatelnými výsledky. Ušetříte si nejen peníze, ale i zbytečné nervy.

Ornamenty