Proč zaměstnávat osoby se zdravotním postižením?

20. 12. 2021

Odmysleme si nyní všechny vznešené důvody a pojďme se na tuto problematiku podívat zcela pragmaticky. Zaměstnávání handicapovaných osob se týká mnoho pravidel, ale také výhod. Na co si dát pozor, čeho využít a na jaké výhody se těšit?

Má-li firma více než 25 zaměstnanců, je povinna zaměstnat 4 % osob se zdravotním postižením. Pokud se tak nestane, je povinna odvést ročně do státního rozpočtu 2,5násobek průměrné mzdy nebo za stejnou částku nakupit produkty chráněných dílen. A jak je tato částka vysoká? Přesahuje 160 000 Kč.

Proč zaměstnat osoby s postižením?

Důvod je jednoduchý, zaměstnavatel poskytne pomoc znevýhodněným občanům, a navíc díky tomu získává řadu výhod. První z nich je například sleva na dani z příjmu ve výši 18 000 Kč, a to za každého pracovníka se zdravotním postižením. Pokud se jedná o zaměstnání osoby invalidní, může se sleva dostat až na 60 000 Kč. Pokud zaměstnanec přijme osobu zdravotně postiženou, může stát požádat o snížení minimální mzdy. Výhod se dočkají i ti zaměstnavatelé, kteří vybudují pro osoby se postižením účelné pracovní msto, v tomto případě také mohou čerpat příspěvek na dopravu či zapracování těchto zaměstnanců.

Nefinanční výhody

Je prokázáno, že zaměstnání posiluje u osob se zdravotním postižením soběstačnost, psychickou odolnost a sebevědomí. Tato kombinace je často motivující při dlouhodobé léčbě a lze dosáhnout i zlepšení zdravotního stavu. Vaše rozhodnutí přijmout zdravotně postiženého pracovníka je velkým přínosem pro posílení firemní kultury a sociálního prostředí na pracovišti. A jak vypadá ve společnosti firma, která se může pyšnit klidně i několika zaměstnanci se zdravotním postižením? Výborným image, které je ve stálé konkurenci zcela nepostradatelným benefitem.

Plánujete zaměstnat osoby se zdravotním postižením? Na co všechno si dát pozor, co pohlídat a jak plně využít výhod, které pro vás plynou? Obraťte se na www.koschin.cz. Nabízíme kompletní servis pro podnikatele. Poradíme v právních záležitostech, a to jak ve vztazích se zaměstnanci, tak s obchodními partnery a zákazníky.

Ornamenty