Nájem a podnájem. Jaký je v nich rozdíl a co si pohlídat?

17. 10. 2022

Nájemní bydlení se dnes týká rodin, párů i jednotlivců. Jaký je ale rozdíl mezi nájmem a podnájmem a co je pro obě strany výhodnější?

Nájem, podnájem a pronájem?

Tyto pojmy jsou často užívány nesprávně či jsou různě zaměňovány. Co tedy přesně znamenají? Pokud si byt či dům pronajímáte přímo od majitele, jedná se o pronájem a je potřeba podepsat nájemní smlouvu. Pokud se ale s nájemcem dohodnete o tom, že vám část či celý byt nebo dům přenechá k užívání, jedná se o podnájem a je potřeba podepsat smlouvu podnájemní. A jak je to tedy s pronájmem? Toto slovíčko je zvláštní „zkomoleninou“, která je široce užívaná, ale z právního hlediska nepřesná. Vždy se tedy jedná pouze o nájem či podnájem.

A co smlouva?

Pokud si nemovitost najímáte či ji k nájmu nabízíte, vždy je potřeba sepsat podrbnou smlouvu s právy a povinnostmi obou stran. Například o délce nájmu a výši nájemného. Pokud si podnajímáte byt či dům, stačí vám ze zákona pouze ústní domluva. Není ale jistě třeba zmiňovat, že v případě problémů není možné ústní dohodu vymáhat například soudní cestou. Je také potřeba počítat s tím, že pokud nájemci skončí platná smlouva s pronajímatelem, stěhovat se musí i případný podnájemce.

Čí právo je silnější?

Slovíčkaření někdy dokáže pořádně zamotat hlavu, ale tyto pojmy jsou velmi jasné, kdo má tedy nejvíce práv?

  1. Majitel (pronajímatel)
  2. Nájemce
  3. Podnájemce

Na co si dát pozor, pokud najímáte či pronajímáte?

Na internetu snadno dohledáte řadu nájemních smluv, ale pozor na ně. I nájemní právo se mění a řada formulací nemusí být zpětně vymahatelná. Domov by měl být vašim místem klidu a odpočinku, vyplatí se proto investovat alespoň do jedné konzultace s advokátem a nedočkat se nepříjemných překvapení. To samé platí i v případě, že nemovitost pronajímáte.

Ornamenty