Nájem a podnájem. Jaký je v nich rozdíl a co si pohlídat?
17. 10. 2022
Nájemní bydlení se dnes týká rodin, párů i jednotlivců. Jaký je ale rozdíl mezi nájmem a podnájmem a co je pro obě strany výhodnější?
Nájem, podnájem a pronájem?
Tyto pojmy jsou často užívány nesprávně či jsou různě zaměňovány. Co tedy přesně znamenají? Pokud si byt či dům pronajímáte přímo od majitele, jedná se o pronájem a je potřeba podepsat nájemní smlouvu. Pokud se ale s nájemcem dohodnete o tom, že vám část či celý byt nebo dům přenechá k užívání, jedná se o podnájem a je potřeba podepsat smlouvu podnájemní. A jak je to tedy s pronájmem? Toto slovíčko je zvláštní „zkomoleninou“, která je široce užívaná, ale z právního hlediska nepřesná. Vždy se tedy jedná pouze o nájem či podnájem.
A co smlouva?
Pokud si nemovitost najímáte či ji k nájmu nabízíte, vždy je potřeba sepsat podrbnou smlouvu s právy a povinnostmi obou stran. Například o délce nájmu a výši nájemného. Pokud si podnajímáte byt či dům, stačí vám ze zákona pouze ústní domluva. Není ale jistě třeba zmiňovat, že v případě problémů není možné ústní dohodu vymáhat například soudní cestou. Je také potřeba počítat s tím, že pokud nájemci skončí platná smlouva s pronajímatelem, stěhovat se musí i případný podnájemce.
Čí právo je silnější?
Slovíčkaření někdy dokáže pořádně zamotat hlavu, ale tyto pojmy jsou velmi jasné, kdo má tedy nejvíce práv?
- Majitel (pronajímatel)
- Nájemce
- Podnájemce
Na co si dát pozor, pokud najímáte či pronajímáte?
Na internetu snadno dohledáte řadu nájemních smluv, ale pozor na ně. I nájemní právo se mění a řada formulací nemusí být zpětně vymahatelná. Domov by měl být vašim místem klidu a odpočinku, vyplatí se proto investovat alespoň do jedné konzultace s advokátem a nedočkat se nepříjemných překvapení. To samé platí i v případě, že nemovitost pronajímáte.
