Léto, čas brigád

29. 6. 2023

Následující tři až čtyři měsíce jsou dobou, kdy velká spousta studentů hledá letní brigádu. Patříte mezi ně? Nebo letní brigádu chcete někomu poskytnout? Proč ne. Jen si dejte pozor na pár formálních drobností, díky kterým „nenaletíte“ coby brigádník i coby zaměstnavatel.

Jakou uzavřít smlouvu?

Nejsnadnější je dohoda o provedení práce. Na tuto smlouvu lze odpracovat v jednom kalendářním roce 37,5 pracovních dnů. Tedy s tím, že se jedná o klasickou osmihodinovou pracovní domu. A to už je zcela dostačující, pokud je to o pouhá letní brigádu. Navíc pokud se jedná o měsíční příjem do 10 000 Kč, platí se pouze srážková daň a nikoli odvod na sociální a zdravotní pojištění.

Smlouva není složitá, ale nezapomeňte na to podstatné

Jedna dohoda o provedení práce nestačí? Plánujete s brigádníkem či naopak zaměstnavatelem spolupracovat i po ukončení brigády? Jelikož se jedna smlouva o provedení práce vztahuje maximálně na 300 hodin ročně, nemusí vám to stačit. Není ale problém uzavírat takovou smlouvu opakovaně. Pokud by to bylo administrativně náročné, není nic snadnějšího než si promluvit například o částečném pracovním úvazku.

Jaký bude plat?

Na brigádu se chodí hlavně z důvodu finančního přivýdělku. Získání praxe je sice fajn, ale je potřeba si uvědomit, že každý má být za svou práci důstojně ohodnocen. Pokud tedy nechcete být zaměstnanec „moula“, dohodněte se předem, kolik za hodinu práce dostanete a dbejte, ať je to zaneseno i ve smlouvě. Pokud nechcete být zaměstnanec „otrokář“, dobře si rozmyslete, za jakou taxu byste brigádničili vy sami. A pokud už skutečně chcete šetřit, vězte, že i zde je potřeba dodržovat minimální mzdu. Ta je v případě brigádníku 55 Kč na hodinu.

Ornamenty