Jak vymoci pohledávky a dluhy? II. část

11. 8. 2021

V první části tohoto článku jsme vám přiblížili, jak se dostat k vašim penězům, na které máte nárok, aniž byste museli nutně stanout před soudem. Někdy to ale jinak nejde a právní řešení problémů je jedinou šancí, jak získat to, na co máte nárok.

Jak je to s podáním žaloby?

Určitě se do ní nepouštějte sami například prostřednictvím volně stažených textových šablon. Zbytečně byste se mohli dopustit chyb, které váš případ mohou velmi prodloužit. Nejrychlejší a nejekonomičtější je obrátit se na advokáta. Připravte si veškerou agendu, která se vašeho případu týká. Všechny e-maily, faktury, smlouvy, sms zprávy apod. Žaloba potom poputuje k obvodnímu soudu.

Kolik to bude stát?

Do celkové částky spadá zaplacení soudního poplatku a náklady na právního zástupce. Ovšem, pokud si vyberete dobře, soudní při vyhrajete a náklady vám naopak bude muset proplatit protistrana. To se ovšem týká i vás, v případě, že soudní spor prohrajete. Výběr advokáta nebo právníka proto nepodceňujte.

Jak rychle se to vyřeší?

Pokud už se skutečně k soudu dostanete a vyhrajete ho, neznamená to, že od něj budete odcházet s tím, co vám patří. Vyřízení vašeho případu se může táhnout i několik měsíců, vždy záleží na tom, jak moc je obvodní soud ve vašem městě zaneprázdněn.

Co když ani vyhraný soud nepomůže?

I to se může stát, jedná se už ale o závažný problém, a věřte, že do něj se dobrovolně nežene nikdo. I v takovém případě je ale několik postupů. Případ se opět vrátí před soud nebo bude podán návrh na soudní exekuci. V obou těchto případech se opět kontaktujte se svým advokátem nebo právníkem. Jedná se totiž o poměrně komplikovanou záležitost a špatně vybraným exekutorem můžete do nemalých problémů dostat i sami sebe.

Rada na závěr

Do nesnází se může dostat každý, ať už je podnikatel nebo ne. Koneckonců, dluhy se týkají i alimentů, nesplacených půjček a mnoha dalších záležitostí. Pokud se pouštíte do závažnějších manipulací s penězi nebo majetkem, nešetřete na advokátní pomocí. Tak jako internet nevyléčí zubní kaz, nezajistí vám ani právní pomoc. Možná pár neověřených rad. Vydat se k doktorovi medicíny nebo doktorovi práv je vždy tím nejlepším řešením.

Ornamenty