Jak vybrat dobrého advokáta?

26. 7. 2022

Každý se může dostat do problémů se zákonem, někdo má vinu větší, jiný menší, ale vždy je potřeba najít někoho, kdo vás bude ve vašem případě zastupovat. A najít dobrého advokáta či právníka, který bude ideální právě pro vás, není snadné. Podle čeho jej vybírat a na co si dát pozor?

Vybírejte podle odbornosti

Ne každý dobrý advokát nebo právník se specializuje na váš případ. Pokud se tedy třeba rozvádíte, vyhledejte zástupce, který se právě touto problematikou zabývá. Nic na plat, se zlomenou nohou vám zubař taky moc nepomůže.

Co říkají recenze?

V dnešní době internetu je snadné zadat jméno advokáta či právníka do vyhledávače a najít rychle řadu recenzí od jeho klientů. Nemusíte se na ně ohlížet 100%, ale k vašemu rozhodnutí mohou náležitě přispět.

První dojem

Váš advokát nebo právník bude potřebovat znát mnohé detaily vašeho případu, často i intimního nebo citlivého charakteru. Bude tedy potřeba mít k němu maximální důvěru. Pokud však máte pochybnosti, necítíte se v jeho přítomnosti dobře, či si zkrátka nejste vzájemně sympatičtí, hledejte dál. Jsme lidé, a ne vždy si všichni navzájem „sedneme“.

Má o vás zájem

Pokud máte dojem, že vyprávíte už po několikáté váš problém a z druhé strany stolu se ozývají jen úsečné odpovědi a spíš cítíte, že byste měli co nejdřív opustit kancelář, není to dobré znamení. Dobrý právní zástupce se pídí po detailech a na svého klienta si udělá čas i když je maximálně vytížený.

Vaše peněženka nemusí plakat

Jsou případy, kdy je potřeba připlatit si za skutečně vyhlášeného právního zástupce. Tyto částky mohou vyšplhat poměrně vysoko a s nimi je stejně vysoko i šance na úspěch. Pokud ale nepotřebujete zrovna Perryho Masona, klidně se ohlížejte i na cenovou dostupnost.

Málokomu se podaří obhájit se sám. Pokud nechcete utratit zbytečně více peněz či se zkrátka smířit s neúspěchem, svěřte se do rukou lidí, kteří se právem profesně zabývají. Mít zbytečně například zápis v trestním rejstříku vám dokáže znepříjemnit život (nejen pracovní) na několik let.

Ornamenty