Jak postupovat případě pracovního úrazu?

3. 4. 2022

Pracovní úrazy nebo nemoci z povolání. Někdy jsou řešeny přesně podle práva a povinností, jindy se objeví mezery, které mohou vést až k soudu. Co dělat, na co nezapomenout a co si pohlídat, ať už jste zaměstnanec nebo zaměstnavatel?

Povinnosti zaměstnavatele

Komu úraz nahlásit? Těchto míst je hned několik a záleží na okolnostech úrazu. Záznam o úrazu by měl jistě doputovat odborové organizaci (pokud namístě působí), oblastnímu inspektorátu práce (pokud dojde k hospitalizaci zaměstnance), Policii ČR pokud existuje podezření, že k úrazu vedl trestný čin a samozřejmě zdravotní pojišťovně.

Co musí záznam o úrazu obsahovat?

Se záznamem rozhodně neotálejte, musí být odevzdán do pěti pracovních dnů. A co do něj napsat. Nemusíte vymýšlet romány, stačí popis okolností, při kterých k úrazu došlo. Pokud existuje podezření, že za pracovní úraz může zanedbání povinnosti zaměstnavatele či zaměstnance, je potřeba, aby tyto byly v záznamu uvedeny také. Špatně vyplněný záznam může celé šetření notně zkomplikovat, a to nechce nikdo, ať už je v poměru zaměstnaneckém či coby zaměstnavatel.

Co by měl dělat zaměstnanec?

Pokud chce získat odškodné, tak jistě spolupracovat se zdravotní pojišťovnou. Odškodné totiž nevyplácí zaměstnavatel, ale právě pojišťovna. Co tedy dělat? Sepsat veškeré informace o úrazu, jak k němu došli, jak a dlouho probíhalo léčení či jak byl omezen ve výkonu své profese.

Co dělat, když chybí záznam o úrazu?

Není záznam, není problém? Velký omyl. V případě pracovního úrazu není jediným důkazem sepsaný záznam. Úraz mohou potvrdit kolegové, svědci, znalci, lze hledat v dokumentech, na kamerách… Pokud zaměstnavatel neprovede záznam o úraze, porušuje tím zákon. Na straně zaměstnance je potom zodpovědnost za to, že všechny důkazy budou dostatečně objektivní.

Nevíte si rady?

S pracovními úrazy si není radno zahrávat. Existují přesné postupy v případě, že se něco takového na pracovišti stane a lze jedině doporučit, aby byly dodržovány. Někdy lze ale udělat chyby, které celý případ zkomplikují. Vyhněte se jim a pokud řešíte tuto komplikovanou situaci, neváhejte se obrátit na dobrého advokáta.

Ornamenty