Jak je to s prací o svátcích?

3. 4. 2022

Během kalendářního roku se objeví několik státních svátků, které jsou v kalendáři označeny červeně. Jsou to dny pracovního odpočinku, kterých si jistě všimnete, jakmile půjdete na nákup, do banky, k lékaři nebo do školy.

Kdy jsou státní svátky?

Státní svátky jsou ve dnech 1. ledna, 8. května, 5. a 6. července, 28. září, 28. října a 17. listopadu. Mezi ostatní svátky patří 1. leden, Velký pátek, Velikonoční pondělí, 1. květen, 24. prosinec, 25., prosinec, 26. prosinec. Neděle se naopak v kalendáři sice tváří jako státní svátek, není. Je to zkrátka neděle a mnohde se pracuje i v neděli.

Jak je to s odměnami za práci o svátcích?

Není to tak snadné, jak by se mohlo zdát. Zaměstnance lze rozdělit do dvou kategorií. Zaměstnanci s jednosměnným provozem a ti, kteří pracují ve vícesměnném provozu. Jak je to u jednosměnného provozu? Pokud bude svátek ve dnech pondělí–pátek, zaměstnanec zkrátka zůstane doma a na jeho platu to není nikterak znát. A co když někdo pracuje na více směn? V tomto případě platí: svátek nesvátek, pracuje se podle rozvrhu směn. V obou případech ale platí, že pokud zaměstnanec pracuje o svátku, může dostat náhradní volno nebo příplatek ve výši hodinového průměrného výdělku. Vždy ale záleží na konkrétní dohodě se zaměstnavatelem.

Jakou roli hraje vaše smlouva?

Velkou. Pokud se jedná o zaměstnance s pravidelnou měsíční mzdou, může si o svátcích zůstat v klidu doma a na jeho výplatě se to neprojeví. Pokud i přes to o svátku pracuje, má nárok na příplatek nebo náhradní volno. Pokud je zaměstnanec odměňován na základě hodinové mzdy a z důvodu svátku mu pracovní doba odpadne, na náhradu nárok nemá.

Pracovní smlouvy jsou často velkým labyrintem a běžný člověk jen složitě rozumí všem poznámkám psaným sotva čitelným písmem. Pokud se chystáte podepsat novou pracovní smlouvu, rádi byste si udělali jasno ve smlouvě, která je už aktuální nebo jste na druhé straně barikády a pracovní smlouvu potřebujete vytvořit, vždy se vyplatí obrátit se na advokátní pomoc či radu. Vyvarujete se tak mnoha nejasnostem, které mohou v budoucnu hrát i velkou roli.

Ornamenty