Dostali jste výpověď? Můžete se bránit

5. 10. 2021

Někdy může výpověď přijít z čista jasna. Důvodů může být celá řada. Ať už se obáváte, že přijdete o práci, nebo do nové práce a nastupujete a chcete předejít nečekanému vyhazovu, vyplatí se dbát několika dobrých rad a tipů, které vám v této situaci dokážou pomoci

Papírování

Výpověď musíte obdržet nejen ústně, ale taky písemně. Doručena vám potom musí být do konce měsíce. Pokud se, byť jen o jediný den zdrží, váš pracovní poměr trvá o měsíc déle. Pokud s výpovědí nesouhlasíte, můžete ji napadnout soudně. Ale pozor, to se musí stát nejpozději dva měsíce od jejího vydání. Poté se i neplatná výpověď stává platnou. Jestliže se rozhodnete pro právní cestu, oznamte zaměstnavateli, že stále trváte na svém pracovním poměru. Pokud soudní spor vyhrajete, bude vám vyplacena mzda za celé období, kdy jste práci vykonávat nemohli.

Nepřipravte se o odstupné

I když se domluvíte na výpovědi dohodou, můžete dostat odstupné. Domluvte se ale na podmínkách dříve, než dohodu podepíšete. Zpětně je vymáhání odstupného velmi komplikovaným procesem. Svého práva na odstupné se ale předem nevzdávejte nikdy. Většina zaměstnanců na finanční kompenzaci právo má.

Situace, kdy jste v právu

Ne každému lze výpověď dát. U některých případů to nejde vůbec, jedná se především o těhotné ženy, ženy na mateřské dovolené, osoby na rodičovské dovolené a zaměstnance na nemocenské. Pokud vám i přesto zaměstnavatel výpověď dá, můžete se velmi snadno bránit – výpověď v tomto případě ani nenabude právní moci.

Nejste na to sami

Ocitnout se můžete v jakékoli situaci, a i když se vám zdá, že z ní není cesty ven, jde to. Většina zapeklitých případů dokáže vyřešit pár sezení s právníkem. Neváhejte se na nás obrátit a ušetřete si zbytečné finanční výdaje, a hlavně starosti a stres.

Ornamenty