Co jste možná nevěděli o advokátním taláru

11. 8. 2021

Známe jej všichni, z obrázků, z knih, z televize… Talár je oděv primárně spojený s obřadem. Ne náhodou se s ním mnozí setkávají třeba při promocích nebo i na mši v kostele. Advokáti, právníci a soudci jej nejvíce oblékají právě když míří do soudních síní.

Jak to bylo v historii?

Dříve se nosil černý talár a černý baret, ten se ale nasazoval jen při vyhlašování rozsudku. Soudci měli talár ozdoben fialovým sametem, který měl u státních zástupců barvu tmavě červenou. V době První republiky měli všichni na taláru ještě povinně umístěn odznak se státním znakem.

Jak je to dnes?

Fialové lemování u soudních talárů přetrvává dodnes, advokáti mají lemování modré a nemusí talár nosit vždy, jen pokud se jedná o stání v trestní záležitosti například u Nejvyššího nebo Ústavního soudu. Od roku 2009 musí talár povinně nosit všichni advokáti. A nemyslete si, i zde je tématem pohodlí a kvalitní provedení.

Z čeho se dá vybírat?

Taláry se šijí v luxusnějším provedení nebo v běžnějším vhodném na denní použití. Někdo si vybírá talár „v konfekci“, někdo upřednostňuje šití na míru. Jelikož se jedná o oděv univerzální pro muže i ženy, je opatřen i praktickými rozparky, které zajistí volný pohyb a vzdušnost. Jak se dostat do kapes u saka? Jednoduše, v taláru jsou šikovné průstřihy, díky kterým lze snadno nahmatat v kapse oděvu třeba kapesník nebo psací potřeby. Velkým tématem je taky kvalita materiálu, jeho prodyšnost a nemačkavost.

Vy talár řešit nemusíte

Mnoho problémů, které vás mohou během života potkat, se před soudní tribunál vůbec dostat nemusí. Vyhledejte advokátní pomoc včas, předcházejte komplikacím ve vašem podnikání i obchodních činnostech tím, že svoje kroky budete konzultovat s odborníky. Advokátní kancelář JUDr. Zdeněk Koschin je zde pro vás.

Ornamenty