Chystáte se dát výpověď? Udělejte to bez chyb

29. 6. 2023

Může se stát, že v práci zkrátka nejste spokojení, štve vás šéf, štvou vás kolegové… Asi to každý zná. Taky se klidně může stát, že vás práce sice baví a kolektiv je taky příjemný, ale tak nějak cítíte, že je potřeba se po letech posunout dál. Zkrátka, k tomu, abyste se dostali do situace, kdy budete zvažovat výpověď, je celá řada. Jak na to, aby vše bylo formálně správně? Jak na to, abyste si zbytečně neuškodili a přechod do nové práce byl co nejhladší? Máme po vás několik zásadních bodů.

Co máte ve smlouvě?

Chcete nastoupit do nového zaměstnání ze dne na den? Ouha, tady může nastat malý zádrhel. Pročtěte si svoji dosavadní smlouvu a zorientujte se v tom, jakou máte výpovědní lhůtu nebo jaké jiné podmínky se k vašemu odchodu ze zaměstnání vážou. Jistě vám s tím poradí i na personálním oddělení, ale není vůbec na škodu, když se v problematice vyznáte i sami.

Pozor na data

Vztahuje se na vás dvou měsíční výpovědní lhůta? V tom případě si dobře pohlídejte termíny. Ať nemusíte v práci o měsíc přetahovat a tím například ohrozit svůj nástup do práce nové. Jeden příklad za všechny: chcete nastoupit do nového zaměstnání od 1. září? Výpověď musíte dát nejpozději 30. června, pracovní poměr bude ukončen 31. srpna. Pokud ale dáte výpověď až 1. července, pak sice také skončíte v září, ale až na konci měsíce.

Nemůžete čekat celou výpovědní lhůtu?

I takové věci se dějí a přechod do nového zaměstnání je vždy poměrně různorodým procesem. Potřebujete nastoupit už příští měsíc? I to je možné. Jen je potřeba si promluvit se svým nadřízeným. Situaci mu vysvětlit a uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru. Pokud se váš nadřízený „cuká“, zkuste zjistit proč. Třeba se bojí ohrožení chodu podniku, neví, kdo nového zaměstnance bude zaučovat apod. Mějte ale na paměti, že vše se dá řešit. Můžete se například dohodnout, že s předáním funkce budoucímu zaměstnanci pomůžete, připravíte mu vhodné podklady atd. Vždy je to především o komunikaci. Když v něčem ustoupíte vy, ustoupí i zaměstnavatel.

Trucovat se nevyplácí

Váš šéf trvá na dvouměsíční výpovědní lhůtě, dohodnout se s ním nedá a kolegové si na vás začínají ukazovat jako na toho, kdo je nechá na holičkách? Nejraději byste si zabalili krabici a dali se rychle na útěk. Víte, že v nové práci vás přivítají s otevřenou náručí. Ale na to pozor. Pokud si sbalíte fidlátka a beze slova odejdete, můžete se vystavit riziku, že po vás váš (stále ještě aktuální) zaměstnavatel bude požadovat náhradu ušlého zisku. Neriskujte, nejednejte s horkou hlavou a snažte se vždy domluvit.

Nenechávejte to na poslední chvíli

Práce váš štve a už čekáte na konec měsíce, abyste šéfovi práskali výpovědí o stůl? I tady zbystřete. Výpovědí klidně o stůl praštěte, ale počítejte i s variantou, že zaměstnavatel se nenaladí na vaši emoci a zcela obrátí. Ve snaze udržet si vás, vám může nabídnout lepší pracovní podmínky, lepší pozici či jakoukoli výhodu. Někdy to může být opravdu lákavé a vy si budete muset vzít čas na rozmyšlenou. I byť by to byl jen jediný den, může to vaši případnou výpověď a nástup do nové práce pořádně zkomplikovat.

Dvě rady na závěr, abyste měli úroveň

Výpověď sice můžete podat poštou nebo dokonce emailem, ale ruku na srdce, když někde pracujete léta, nebyla by to škoda? Pokud je to jen trochu možné, dejte výpověď osobně. Práci někdy měnil každý a udržení zdravým mezilidským vztahům to jistě neublíží.

Pozor na formální chyby

Internet je plný vzorů výpovědí ke stažení. Pokud ale chcete mít vše formálně správně, nespoléhejte se na ně. Obraťte se na svého advokáta a vychytejte s ním každý detail. Nebudete překvapení a budete perfektně připravení.  S dobrým advokátem je to otázka jednoho sezení.

Ornamenty